تعمیر شیر سه راهه و یا شیر اطمینان پکیج دیواری بوتان

  تاریخ نوشته: ۰۵ , آذر , ۱۳۹۷
دسته بندی: قطعات پکیج
    اشتراک گزاری:
تعمیر شیر سه راهه و یا شیر اطمینان پکیج دیواری بوتان

تعمیر شیر سه راهه و یا شیر اطمینان پکیج دیواری بوتان:

 

در این مطلب قصد داریم نحوه ی تعمیر شیر سه راهه و یا شیر اطمینان پکیج دیواری بوتان را توضیح دهیم:

 

شیر سه راهه و یا شیر اطمینان پکیج دیواری بوتان یکی از حیاتی ترین قطعات موجود در پکیج دیواری بوتان شیر سه است که بیشترین کارایی را در دستگاه دارا می باشد.

برای تنظیم فشار آب مدار گرمایش و رادیاتور ها از شیر پر کن استفاده می گردد

 

۱-عملکرد داخلی:

تنها رابط بین آب مصرفی و آب شوفاژ شیر پر کن است که در زمان کمبود فشار آب شوفاژ شیر پرکن را با چرخش باز کرده و زمانی که فاشار آب مدار گرمایش بین ۲ تا ۲٫۲ بار رسید آن را می بندیم

 

۲-روش تست:

با باز کردن خود شیر پرکن از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید

 

۳-در صورت معیوب بودن شیر پرکن:

فشار آب مدار گرمایش بدون باز کردن شیر پرکن کم کم بالا رفته و از شیر اطمینان سه بار آب خارج می گردد

 

۴-محل نصب در پکیج دیواری:

در بعضی از پکیج دیواری ها در بلوک برگشت بین محل اتصال شلنگ آب سرد و برگشت شوفاژ قرار دارد و در بعضی از پکیج دیواری ها در بلوک رفت زیر پکیج دیواری قرار دارد

 

 

تعمیر شیر سه راهه و یا شیر اطمینان پکیج دیواری بوتان

تعمیر شیر سه راهه و یا شیر اطمینان پکیج دیواری بوتان

 

 

شیر سه راهه (three way valve) کاربرد این نوع شیر ها در کنترل کردن درجه حرارت سیال خروجی از شیر سه راهه مخلوط کننده است . این شیر همواره دو راه را به هم مرتبط می کند.

این شیر می تواند در یک مسیر اصلی نسب شود و طرف سوم آن به یک انشعاب وصل گردد و توسط آن می توان میزان عبور آب به انشعاب را تنظیم کرد .

 

شیرهای سه راهه در سیستم های کنترل تهویه مطبوع و سیستم های کنترل صنعتی به منظور کنترل دبی (میزان گذر) سیال که می تواند آب ، بخار ، روغن داغ و … ،که در نهایت موجب کنترل دما ، رطوبت ، فشار و … در کل و یا بخشی از سیستم ها می شود ، به کار گرفته می شوند.

 

طرز کار تمام شیرهای سه راهه اعم از پلاستیک، نوریل یا برنج یکسان است از این نوع شیر در لوله کشی استخر ، جکوزی ، فیلتر ، تغذیه شونده و گرم کن استفاده می شود .

 

مدار کامل این شیر دارای یک ورودی و دو مسیر خروجی آب میباشد. به این شیر یک سیم نول و دو عدد سیم فاز متصل میشود. موتور آن از نوع AC میباشد. موتورهای AC نسبت به موتورهای DC ارزانتر هستند. آنها سرعت بالا و قدرت کمی دارند از همین رو برای افزایش قدرت و تنظیم دور آن از چند چرخ دنده پلاستیکی به عنوان گیربکس در شیرسه راه موتوری استفاده شده است.

 

برد یکبار فاز را به شماره یک و بار دیگر به شماره ۳ وصل میکند (شماره دو برای وصل شدن نول مشترک می باشد). موتور همواره در یک جهت به حرکت در میآید و چنگک های طراحی شده بروی شیر برقی باعث قطع گردش موتور میشوند و برای مرحله بعد همانطور که توضیح داده شد، برد الکتریکی، برق را به شماره دیگر وصل می کند.

 

در صفحه بزرگ و گرد پلاستیکی «موتور شیر سه طرفه»، دو شیار در بالا و دو شیار در پایین آن طراحی شده است که با قرارگیری چنگک ها در هر شیار، جریان برق در آن مسیر قطع میگردد.
با حرکت شفت به جلو، مسیر مبدل ثانویه باز میگردد و با حرکت شفت به عقب مسیر مدار گرمایش باز میگردد و مسیر دیگر بسته میشود.

 

نکته: در بعضی از پکیجها گیربکس به صورت عمودی و در بعضی دیگر به صورت افقی نصب میگردد که در نصب گیربکس به حالت افقی دو ویژگی زیر وجود دارد:

 

ویژگی اول: شیر سه طرفه هم میتواند نقش بای پاس را بازی کند.

ویژگی دوم: اگر نشتی روی بدهد آب به داخل «موتور شیرسه طرفه» نمیریزد و دیگر موجب خرابی آن نمی شود(دستگاههایی که درپوش برنجی دارند معمولاً بخاطر نداشتن گریس، بصورت خشک حرکت میکنند و پس از مدتی نشتی می دهند)

 

از قطعاتی که در داخل «موتور شیر سه طرفه» وجود دارد میتوان به چهار فنر، دو پلاتین، دو چنگک و چند چرخ دنده که معمولاً پلاستیکی هستند اشاره نمود.

 

در صورت ورود آب به داخل آن اتصال کوتاه رخ میدهد که در بیشتر مواقع با خشک کردن قطعات داخلی، شیر موتوری به حالت اولیه بر می گردد و نیازی به تعویض آن نیست. این مشکل در شیر موتورهایی که جنس آنها از نوع باکالیت میباشد، کمتر مشاهده می شود.

 

با گیربس کاری چرخ دهندهها میتوانیم چرخش آنها را روانتر نماییم.
در موقع بازنمودن شیر برقی باید به فنر موجود در چنگک ها دقت نمود زیرا آنها براحتی از محل نصب خودشان، فرار میکنند و پیدا کردن آنها به آسانی نخواهد بود.

 

ـ در هر لحظه فقط یکی از کنتاکتها متصل میباشد و با گردش موتور کنتاکت دیگر وصل میگردد و کنتاکت متصل، قطع می شود.

ـ لازم به ذکر است که موتور همواره به یک سو گردش میکند و دو اهرم چنگکی چپ و راست عمل قطع و وصل جریان را با افتادن در شیارهای بالا و پایین چرخ دنده، انجام می دهند.

 

ـ جریان برق از طریق برد، یکبار به «شماره یک« و بار دیگر به «شماره ۳» موتور شیر سه طرفه ارسال میشود. در «شماره دو» نول قرار میگیرد که برای هر دو مشترک می باشد.

 

ـ جلو وعقب رفتن شافت توسط حالت سینوسی (فرو رفتگی و برآمدگی) که بروی شافت و همچنین چرخ دنده طرح ریزی شده است انجام میگیرد (لطفا به شیارهای بالای قطعه و شیارهای پایین قطعه و همچنین به طراحی سینوسی روی چرخ دنده توجه نمایید)

 

وجود دو فنر برای اتصال برق، برای آن است که حالت انعطاف فنر، مانع از قطر شدن مدار برق براثر حرکت و تکانهای موتور به مرور زمان گردد.

 

موتور شیر سه طرفه از نوع موتور AC است و با برق ۲۲۰ ولت که از طریق برد الکتریکی پکیج به آن میرسد، کار می کند.

چند نکته: در حالت زمستانه، اگر اورینگ شیر برقی نتواند مسیر را به درستی آببندی کند، در موقع باز کردن شیر آب گرم مصرفی، تمام آب گرم مبدل اولیه به سمت مبدل ثانویه نمیرود و مقداری از آب به سمت رادیاتورها میرود و در نتیجه آب سرد مصرفی به درستی گرم نمیشود و علاوه بر انکه بازدهی پکیج کاهش مییابد، موجب نارضایتی مشتری را فراهم می آورد.

 

برای فهمیدن وجود نشتی در شیر برقی کافی است که شیر آب گرم را باز کرده و دست خود را به قسمت فلزی اتصال لوله رفت رادیاتور قرار دهیم در صورتی که اتصال گرم شود، نشان دهنده آن است که اورینگ شیر برقی نمیتواند مسیر را بدرستی مسدود کند و باید تعمیر گردد.

 

شیر سه راه موتوری در پکیجهای دومبدله در حالت معمولی، همواره در وضعیت گرمایشی قرا دارد و عملکرد آن برای تغییر مسیر آب بین ۷ تا ۱۴ ثانیه طول میکشد.

 

در نتیجه شاید یکی از عیبهای این نوع دستگاهها آن باشد که در زمستان، برای شستن دست با آبگرم، این مقدار زمان مورد نیاز هم موجب اتلاف آب میشود و هم اینکه پس از گذشت این زمان نسبتاً طولانی، مصرف کننده، دست خود را با آبسرد شسته و دیگر آب گرم فایدهای ندارد. اما این اشکال در آب گرم مصرفی برای حمام وجود ندارد زیرا این زمان برای استحمام بسیار ناچیز است.

مبدل ثانویه، به دلیل لایه لایه بودن، سطح تماس بالاتری نسبت به مبدلهای چندمنظوره دارد و راندمان بالاتری دارد ولی به دلیل آنکه مجراهای گذرآب در مبدل بسیار ریز هستند رسوب پذیری در آن نسبت به مبدل دو منظوره بیشتر است، در مبدل های ثانویه بهتر است که قبل از راه اندازی پکیج سیستم را شستشو بدهیم تا خاک و آشغال موجود در لولهکشی موجب مسدود شدن مجراهای مبدل ثانویه نگردد. همچنین نصب فیلتر تصفیه آب برای جلوگیری از تشکیل رسوب ضروری است.

 

 

برچسب‌ها, ,

بدون دیدگاه


برای اطلاع از خدمات بوتان سنتر با شماره 09195814346 تماس بگیرید

شماره انبار
بوتان سنتر