دی اریتوربوتان

  تاریخ نوشته: ۰۷ , مهر , ۱۳۹۷
دسته بندی: پکیج
    اشتراک گزاری:
دی اریتوربوتان

دی اریتوربوتان:

 

دی اریتوربوتان:  یک تجهیز است که از آن برای حذف کردن اکسیژن و گازهای حل شده در آبی که خوراک بویلرهای تولید بخار است، استفاده می‌شود.

اکسیژن حل شده در آب بویلر باعث خسارت‌های شدید ناشی از خوردگی در سیستم بخار می‌شود به این صورت که به دیواره فلزی لوله‌ها و دیگر تجهیزات فلزی می‌چسبد و تشکیل اکسید (زنگ) می‌دهد.

کربن دی اکسید حل شده در آب نیز با آن واکنش می‌دهد و تولید اسید کربنیک می‌کند که باعث خوردگی بیشتر می‌شود. بیشتر دی اریتورها برای حذف کردن اکسیژن به میزان ۷ ppb در واحد جرم (۰٫۰۰۵ cm3/L) و کمتر از آن و همچنین حذف کلی کربن دی اکسید طراحی می‌شوند.

 

دی اریتوربوتان

قوانین عملکرد دی اریتور های تحت فشار:

 

اگر مایعی در دمای اشباع آن باشد میزان انحلال گاز در آن تقریبا به صفر می رسد . این در حالی است که مایع باید دارای تلاطم بسیار بالایی باشد یا باید به جوش آید تا اطمینان کاملی از خروج تمامی گاز ها حاصل گردد.

 

این تلاطم در قسمت بالایی (برجک ( دی اریتور با اسپری شدن و تبدیل به قطرات بسیار ریز و احاطه این قطرات با بخار نایل می شود و آب بسیار راحت تر، اکسیژن محلول خود را از دست می دهد .

 

این اتفاق سطح بسیار زیادتری را نسبت به جرم آب به آن اختصاص می دهد که انتقال حرارت از بخار به قطرات را سریع می کند ….

 

جدا سازی اکسیژن را ساده می سازد و این گاز ها به وسیله ی بخار مازاد از خروجی بالای دیگ در دمایی کمتر از دمای اشباع خارج می گردند.

این موضوع که، مخلوط بخار و گاز های اضافه در درجه حرارت پایین تری از نقطه ی جوش (دمای اشباع ) در فشار دی اریتور می باشد،

به ما کمک می کند تا بتوانیم از یک خروجی با کنترلر ترموستاتی استفاده کنیم تا هوازدایی صورت گیرد. سپس آبی که عملیات جدا سازی بر روی آن انجام گرفته به داخل منبع دی اریتور سر ریز می گردد.

كنترل سطح اب:

 

شيرهاي كنترل در دي اريتورها براي تنظيم سطح آب داخل منبع ذخيره مورد استفاده قرار مي گيرد. اين سيستم ها بايد يك محيط عملكردي پايدار را براي دی اریتور تامين كند زيرا با ورود اب سرد به داخل سيسيتم امكان ضربه و كشش حرارتي و آسيب رسيدن به تانك بالا می رود.دی اریتوربوتان

كنترل بخار:

 

كنترل كننده هاي سطح بخار ميزان بخار ورودی به دی اريتور را تنظيم مي كند اين تنظيم به صورت تغييرات در فشار صورت مي گيرد تزريق بخار در داخل دی اريتور ها معمولا در پايه برجك صورت مي گيرد…دی اریتوربوتان

كه هم باعث گرم كردن آب پودر شده می شود و هم گازهای اضافی را با خود به بالای برج حمل می كند.

 

معمولا دمای آب تغذيه زماني كه وارد دی اريتور مي شود تا حدود ۸۵ درجه سانتي گراد مي باشد كه اين يك دماي معمول براي خروجي بويلر ها و سيكل آنها پس از گذر از مسير و رسيدن به ادوات تغذيه آب بويلر مي باشد.

 

آب در دمای ۸۵ درجه ، در حدود ۳٫۵ گرم اكسيژن در ۱۰۰۰ گرم خود دارد و مي دانيم كه اين اكسيژن است كه باعث ايجاد خرابي هاي بزرگ از جمله خوردگی براي بويلر مي شود كه اين خسارت ها از ۲ طريق به بويلر وارد مي شود يكي اينكه اكسيژن خود را به ديواره هاي بويلر مي چسباند…

 

باعث ايجاد زنگار بر روي لوله ها و جداره ها مي شود و دليل دوم تركيب اكسيژن با كربن و ايجاد كربن دي اكسيد و در نتيجه ان ايجاد كربنيك اسيد است..

 

كه باعث انحلال آهن در آب و همچنين زنگ زدگي مي شود پس اين يك موضوع حياتي است كه اكسيژن اضافي درون آب تغذيه بويلر را از آن جدا كنيم.

 

زماني كه آب تغذيه تا دماي ۱۰۰ درجه ( درجه اشباع در فشار اتمسفريك) مي رسد…

ميزان اكسيژن محلول در آب بايد به صفر برسد اما در عمل اين چنين نيست و ميزاني از اكسيژن در آن باقي مي ماند.بايد ذكر كرد كه ديگر گازهاي نامحلول درون آب نيز در زمان هوازدايي از دی اريتور خارج مي شوند و اين همان دليلی است كه ممكن است …

ميزان هواي خارج شده بيش از ۹٫۵ گرم در ۱۰۰۰ گرم آب به نظر ايد و در حقيقت ۵٫۹ گرم هوا در ۱۰۰۰ گرم آب در دماي ۸۰ درجه موجود باشد…

 

دی اریتوربوتان

براي تعيين ميزان خروجي هوا بايد تخمين زدن را به وسيله قانون دالتون و قانون هانری استفاده كرد ….

برای مثال آب ورودي ۸۰ درجه كه داريم ۵٫۹ گرم هوا مي باشد در فشار ۱٫۲ بار كه دماي اشباع ان ۱۰۵ درجه مي باشد. بايد مطمئن شد كه ۵٫۹ گرم هوا از هر ۱۰۰۰ گرم اب خارج شده است.\

 

دی اریتوربوتان

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
دی اریتوربوتان
Author Rating
51star1star1star1star1star
برچسب‌ها,

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه تان را ارسال کنید :

برای اطلاع از خدمات بوتان سنتر با شماره 09195814346 تماس بگیرید

شماره انبار
بوتان سنتر