پکیج بوتان

پکیج بوتان

راهنمایی نصب پکیج بوتان

راهنمایی نصب پکیج بوتان ديوار محل نصب پكيج ديواري بوتان بايد مستحكم و از مصالح ساختماني مناسبي ساخته ­شده­ باشد.
    فاصله پكيج ديواري بوتان از ديوار مقابل نبايد كمتر از 1 متر باشد. حداقل فاصله از ديوار يا كابينت مجاور، 15 سانتيمتر و از كف، 100 سانتيمتر باشد.
    داشتن دودکش مناسب با مکش کافی و شرایط استاندارد الزامی است.

   

راهنمایی نصب پکیج بوتان

 


    قبل از راه اندازی، لوله کشی شوفاژ باید شستشو و کاملا تمیز و عاری از هرگونه ذرات خارجی باشد. در غیر این صورت ذرات خارجی داخل پمپ شده و باعث گریپاژ و احتمالا سوختن پمپ سیرکولاتور می­شود.
    لوله­هاي رفت و برگشت رادياتور مي­بايست مشخص شود.
    جهت سهولت در نصب، راه ­اندازي و تغييرات احتمالي بهتر است قبل از کلیه لوله­هاي متصل به دستگاه شير­فلكه نصب گردد. شیر فلکه آب سرد ورودی تنظیم گردد تا دبی آن از ظرفیت پکیج بوتان بیشتر نباشد.
    خروجي شير اطمينان را توسط شیلنگ به خارج از دستگاه هدايت كنيد.

 

-پکیج بوتان: نصب بوتان راه­ اندازي و بهره ­برداري از دستگاه بوتان

 

 


1-1-پکیج بوتان: نكات نصب پکیج بوتان

 

راهنمایی نصب پکیج بوتان
راهنمایی نصب پکیج بوتان

 راهنمایی نصب پکیج بوتان

 


    در مسير ورودي گاز حتما فيلتر مناسب نصب گردد.
    برای جلوگیری از آسیب به برد و قطعات الکترونیک دستگاه، حتما از محافظ الکترونیکی برق مورد تایید و استاندارد استفاده شود.
    در مناطقی که درصد املاح آب زیاد است، حتما جهت جلوگیری از رسوب گرفتگی از رسوب­گیر پلی­فسفات یا مغناطیسی استاندارد در مسیر آب ورودی استفاده شود.
    قطر لوله­ها و شیلنگ­های رفت و برگشت شوفاژ، "4/3 و لوله­های آب مصرفی"2/1 می­باشد و می­بایست از لوله­ها و شیلنگ­های با قطر داخلی استاندارد استفاده گردد.


    پكيج بوتان بايد با پيچ­ها و بست­هاي داخل دستگاه روي ديوار نصب شود و لوله­هاي رفت و برگشت شوفاژ، سرد و گرم مصرفي و همچنين لوله گاز را با لوله­هاي خرطومي استيل يا شیلنگ­هاي مرغوب استاندارد به دستگاه پکیج بوتان نصب كرده و از نظر نشت يابي كنترل كامل كرده و بايد دستگاه قبل از راه­اندازي آچاركشي كامل و کنترل شود.

 

راهنمایی نصب پکیج بوتان
راهنمایی نصب پکیج بوتان


 
-3-پکیج بوتان روشن كردن دستگاهالف ) قبل از روشن نمودن دستگاه پکیج بوتان رعايت نكات زير الزامي است:

    پكيج بوتان بايد داراي دودكش مناسب باشد. وجود دودكش مناسب ايمني و كار صحيح دستگاه را تضمين مي­نمايد. براي مشاهده شرايط مناسب دودكش - كه خيلي مهم است - به قسمت    دودكش در بخش 3 مراجعه نماييد.

هشدار: بدون دودکش مناسب هیچ پکیجی نباید نصب و یا راه اندازی شود. راهنمایی نصب پکیج بوتان

    پرآب بودن دستگاه (پكيج،بوتان لوله­ كشي­ها و رادياتور­ها):

جهت پرآب نمودن دستگاه، شير پركن را باز كرده و زمانيكه مانومتر فشار دستگاه را روي عدد 1 نشان داد، آن را مي بنديم. سپس رادياتور­ها را هواگيري كرده و با پايين آمدن درجه به زير عدد 1،دوباره شير پركن را بازكرده و با رسيدن فشار به 1، آنرا مي­بنديم (توجه داشته باشيد كه شير پركن هميشه بايد بسته باشد).

 

راهنمایی نصب پکیج بوتانمبدل حرارتی پکیج همواره می­بایست پر از آب باشد و درصورت بدون آب ماندن مبدل حرارتی پکیج بوتان به سرعت آسیب خواهد دید. بنابراین توجه شود که فشار آب مانومتر بین درجه 1 و 5/1 باشد. در صورتیکه فشار آب کم شود می­بایست دلیل کم شدن آب مشخص و با باز کردن شیر پرکن فشار آب را روی 1 آورده و سپس شیر پرکن را می­بندیم. راهنمایی نصب پکیج بوتان

ب) نحوه روشن نمودن دستگاه :

ابتدا دوشاخه برق دستگاه را به پریزی که در مجاورت آن قرار دارد وصل نموده بطوریکه فاز دستگاه به فاز پریز متصل گردد.شیر گاز را باز نمایید و توسط کلید روشن/خاموش صفحه کنترل، دستگاه را روشن نمایید. سپس بر حسب نیاز، با فشردن کلید(تابستانی/زمستانی)دستگاه را در حالت تابستانی یا زمستانی قرار دهید و به کمک کلیدهای افزایش یا کاهش دما          

می توانید دمای مدار آبگرم بهداشتی و همچنین مدار شوفاژ را تنظیم نمایید.

ج) نحوه خاموش نمودن دستگاه :

بوسیله کلید  خاموش/روشن صفحه کنترل دستگاه بوتان را خاموش نموده ، دو شاخه برق را از پریز جدا کرده و شیر گاز را ببندید.

 

 

راهنمایی نصب پکیج بوتان

 

راهنمایی نصب پکیج بوتان
راهنمایی نصب پکیج بوتان


2- اطلاعات فني دستگاه
2-1- جدول مشخصات فنی دستگاه

2-2- مشخصات فنی پمپ پکیج بوتان
2-2-1 – رفع گریپاژ پمپ
در لحظه راه­اندازي اوليه پكيج  بوتان يا در هنگاميكه به مدت طولاني پمپ خاموش بوده، بعلت ناخالصی و مواد موجود در آب ممكن است محور پمپ گيريپاژ وحركت آن متوقف شود. بنابراين لازم است بوسیله پيچ گوشتي محور پمپ را چنددور درجهت فلش (به سمت چپ) به حركت درآوريم. اين كار باعث مي­شود تا محور پمپ خلاص شود و براحتي به گردش درآيد.راهنمایی نصب پکیج بوتان

  3- دودكش برای پکیج بوتان راهنمایی نصب پکیج بوتان

 


وسيله­اي است كه جهت تخليه گاز­هاي حاصل از احتراق ازآن بطور مجزا استفاده مي­شود. راهنمایی نصب پکیج بوتان
اگر دودكش مناسب نباشد يا قطرلوله آن كم باشد و يا در مسير آن گرفتگي وجود داشته باشد و یا دارای مسیر طولانی افقی و یا شیب منفی باشد، گاز­هاي حاصل از احتراق نمي­توانند به خوبي از دودكش عبور­كنند و درنتيجه دود به پكيج بوتان  و یا محیط ساختمان باز مي­گردد و اثرات منفي و خطرات زیر را به همراه خواهد داشت :

1- دود­هاي سمي حاصل از احتراق به محلي كه پكيج در آن قرار دارد وارد شده كه بسيارخطرناك بوده و باعث ضعف، گيجي و درنهايت خفگي خواهد شد. راهنمایی نصب پکیج بوتان

2- عدم مكش كافي دودكش یا گرفتگی لوله باعث بالا رفتن حرارت بدنه و قسمت­هاي داخلي پكيج مي­شود كه اين مساله منجر به خراب شدن سريع دستگاه و قطعات آن خواهد شد مخصوصا آسيب شديدي به مجموعه برد الکترونیکی وارد مي­سازد.

 شرايط مناسب دودكش پکیج بوتان :راهنمایی نصب پکیج بوتانشرکت صنایع گرمایشی آلزان اکیدا توصیه به استفاده از دودکش های دو جداره استاندارد می کند. دودکش های دو جداره اکسیژن لازم جهت احتراق کامل را از فضای بیرون ساختمان به داخل کشیده و از جدار دیگر گازهای حاصل از احتراق را خارج می نماید. این امر باعث می شود که اکسیژن فضای داخل خانه مصرف نشده و راندمان پکیج  بوتان نیز بالاتر رود. در صورت عدم استفاده از دودکش دوجداره، دستگاه از گارانتی خارج شده و راندمان، قدرت و سایر مشخصات دستگاه نیز تغییر خواهد کرد.

·         کیت دودکش دوجداره افقی با قطر { 60 mm x 100 mm }  doodkesh1

حداکثر طول مجازبصورت افقی  با احتساب یک زانویی 90 درجه

برابر با 1 متر می باشد.

·          کیت دودکش دوجداره عمودی با قطر { 60 mm x 100 mm }

·         حداکثر طول مجاز بصورت عمودی مستقیم  برابر با  3 متر می باشد.doodkesh2

·          در صورت عدم امکان استفاده از دودکش دو جداره حتما می بایست با متخصصین شرکت در خصوص نحوه نصب دودکش تک جداره و لوله جداگانه جهت  تامین هوای ورودی مشورت شود تا خطری ایجاد نشود. راهنمایی نصب پکیج بوتان

1 ) دریچه خروج دود

2 ) دریچه ورود هوا

·   استفاده از دودکش های غیر مرغوب و یا روشهای غیر تخصصی در خروج دود و ورود هوا به دستگاه اکیدا ممنوع می باشد و ممکن است باعث خطرات جدی جانی و مالی شود.

·   برای جلوگیری از تعریق آب در دودکش حداکثر طول لوله دودکش برابربا 10 متر می باشد.

·   نصب كلاهك H در خروجي دودكش تک جداره ضروري مي­باشد. جهت نصب كلاهك H در روي دودكش بايد درامتداد جريان باد غالب باشد تا باد داخل آن نپیچد. كلاهك دودكش بايد حداقل 80 - 70 سانتيمتر بالاتر از کف پشت بام واطراف آن بازباشد و درمجاورت هيچگونه مانع وديواري واقع نشده باشد.

·    جهت جلوگيري از تشكيل قطرات و همچنين سردشدن دود كه باعث كندشدن خروج دود و يا توقف آن مي­شود، جدار خارجي دودكش را عايق بندي نمائيد. راهنمایی نصب پکیج بوتان

·    دودكش بايد ثابت و محكم باشد و در برابر باد، بخارآب و عوامل مكانيكي ديگر مقاوم باشد.

·    دودكش از نظرتميز بودن و گرفتگي مسير بايد هميشه كنترل شود.
به طوركلي مسير مستقيم و عمودي بهترين روش براي تخليه محصولات احتراق مي­باشد و دودكش نبايد در مسير خود حالت افقي داشته باشد. ولي در مواردي كه مشكلات اجرايي وجود داشته باشد و نياز به تغيير جهت مسير دود باشد، بهتر است از زانويي 45 درجه و حداقل پس از 30 سانتيمتر لوله عمودي  (خروجي از پكيج)، انجام گيرد. و قسمت افقي داراي كمترين طول ممكن باشد.  راهنمایی نصب پکیج بوتان
6- تعمير و نگهداري
6-1- نكات مربوط به كنترل و نگهداري دستگاه

 

 

 

راهنمایی نصب پکیج بوتان
راهنمایی نصب پکیج بوتان

 

 

 

راهنمایی نصب پکیج بوتان    هم در تابستان و هم در زمستان فشارآب كنترل شود كه پايين­تر از 1 بار نيايد و پکیج بدون آب نماند. درصورت پايين آمدن،با بازكردن شيرپركن آنرا به 1بار مي­رسانيم. راهنمایی نصب پکیج بوتان

کارکردن پکیج بدون آب منجر به آسیب جدی به دستگاه خواهد شد.

    كنترل حرارت بدنه پكيج(مخصوصا درتابستان). درصورت مشاهده حرارت غيرعادي،مراتب را به متخصصين شركت اطلاع دهيد.
    هيچ نشتي آب در سيستم لوله­كشي، رادياتور­ها و پكيج وجود نداشته باشد.
    به محض كم شدن مقدار دبي (آبدهي) آب گرم بهداشتی نسبت به آب سرد، مراتب را به متخصصين شركت اطلاع دهيد. راهنمایی نصب پکیج بوتان
    از قرار دادن هرگونه وسايل گازسوز در زير پكيج جدا خودداري نماييد.


    از قرار دادن فن­های قوی مانند کولر و انواع هواکش در مجاورت دستگاه پکیج خودداری نمائید. زیرا این فن­ها در مکش دودکش اخلال ایجاد می­کنند و باعث می­شوند گازهای (حاصل از احتراق) خروجی از پکیج بصورت طبیعی از طریق دودکش تخلیه نشوند و در نتیجه به فضای داخلی خانه کشیده ­شوند.
    درصورت استفاده از رسوبگیر پلی فسفات، بصورت دوره ای (هر 3 ماه یکبار) آنرا چک، و از پر بودن سنگهای پلی فسفات داخل آن اطمینان حاصل نمایید.
    درصورت مشاهده هرگونه اشكال فني قبل از هر كاري حتما با متخصصين شركت مشورت نماييد. راهنمایی نصب پکیج بوتان

 

راهنمایی نصب پکیج بوتان