سنسورهای حراراتی در سیستم های حرارتی

  تاریخ نوشته: ۲۳ , مهر , ۱۳۹۷
دسته بندی: Uncategorized
    اشتراک گزاری:
سنسورهای حراراتی در سیستم های حرارتی

سنسورهای حراراتی در سیستم های حرارتی

 

سنسورهای حراراتی در سیستم های حرارتی   وسایل خانگی به دو گونه کار میکنند ابتدایی ترین و رایجترین انها ترمیسورها هستند که به دو دسته ptc و ntc تقسیم شده اند..

 

معمولا در دمای بالا از ptc ها استفاده میشوند چون دامنه کاری خوبی دارند ودر سیستمهای سرد کننده از ntc استفاده میشود البته به این معنی نیست که همیشه بدین صورت است ….

چون انتخاب نوع سنسور بستگی به دقت در محل استفاده و طراح مدار الکترونیکی است .

PTC :

یک نوع مقاومت حرارتی است که با افزایش دما مقدار اهم ان زیاد می شود و با کاهش دما مقدار اهم ان کم می شود .
NTC :

مقاومتی است که با افزایش دما یا گرم شدن مقدار مقاومت ان کم ولی با کم سدن دما یعنی سرد شدن مقدار مقاومت ان زیاد می شود .

سنسورهای حراراتی در سیستم های حرارتی

 

بطور کلی یک سنسور حرارتی از نوع ترمیستور را در حالت استاندارد با دمای ۲۵ درجه سانتیگراد و مقدار مقاومت ان دراین دما نام گذاری می کنند یعنی وقتی که شما یک سنسور را در دمای ۲۵ درجه تست اهمی کردید و مقدار ده کیلو اهم را نشان داد پس یک سنسور ۱۰ کیلو اهمی است .

 

حال در حالی که به اهم متر وصل است انرا با دست ماساژ دهید تا گرم شود اگر مقاومت آن کم شد ntc است ولی اگر مقاومت آن زیاد شد تز نوع ptc است .

نوع دوم سنسور حرارتی با نام ترمو کوپل است که در اثر افزایش دما بصورت کاملا خطی و یکنواخت مقدار ناچیزی ولتاژ dc تولید میکند که با قرار دادن ولتمتر در حالت dc در کوچکترین رنج مولتی متر و دادن حرارت شعله کم تغیرات ان دیده خواهد شد .

این نوع سنسورها دسته بندی متفاوتی از نظر سطح تحمل دما نام گذاری و تقسیم شده اند و در دماهای بالا کار میکنند و رایجترین انها ترمو کوپل با نوع k می باشد و تا دمای ۴۰۰ درجه سانتیگراد کار میکند .

 

سنسورهای حراراتی در سیستم های حرارتی

سنسورهای حراراتی در سیستم های حرارتی

 

 

در سنسورهای حرارتی غیر تماسی آنچه سنجیده می شود توان حرارتی مادون قرمز یا نوری متصاعد شده ای است که از یک سطح ( یا جسم) با مساحت (یا حجم) مشخص یا قابل محاسبه دریافت می گردد.

 

علاوه بر این، روشهای پیشرفته ترموگرافی با تصویر برداری از اجسام و تجزیه و تحلیل تصاویر دریافتی که قادر به اندازه گیری دقیق دمای اجزای مختلف جسم است نیز در زمره سنسورهای حرارتی غیر تماسی قرار میگیرد.

 

– ترمومتر لیزری دمای جسم هدف را بطور غیر تماسی اندازه گیری میکند….

 

انواع دوربینهای ترموگرافی (در مدلهای پیشرفته تر می توان با تعویض لنز طیف دمای مورد نظر را ثبت و پردازش کرد)…

سنسورهای حراراتی در سیستم های حرارتی :  تماسی تنوع و فراوانی بسیار بیشتری نسبت به نوع غیر تماسی دارند. این سنسورها شامل: انواع ترموکوپلها TC، مقاومتهای RTD و PRT، ترمیستورها، بی متالها، ترمومترهای شیشه ای، ترمو ولها، و انواع نیمه هادی شامل دیود،

 

ترانزیستور و آی سی های اندازه گیری و کنترل دما هستند.

 

علاوه بر موارد فوق می توان به میکرو ترموفیوزها و محافظهای حرارتی نیمه هادی نیز اشاره کرد. یک قطع کننده حرارتی از نوع ترموفیوز در بسیاری از مدارهای مجتمع مدرن، مادربوردها، و سیستمهای پیشرفته الکترونیکی باعث بالاتر رفتن حفاظت چیپها، CPU ها و سایر اجزای گران قیمت آنها در برابر دمای بالا میشود.

 

سنسورهای حرارتی فیلم ضخیم، Thermo MEMS یا سنسورهای میکروالکترومکانیکی حرارتی، و سنسورهای حرارتی پسیو موج سطحی Surface Acoustic Waveیا بطور اختصار SAW سنسور، نیز از انواع سنسورهای تماسی بوده که امروزه کاربرد وسیعی در اندازه گیری و کنترل دمای پروسه دارند.

 

ترموسنسورهای غیر تماسی نیز شامل ترمومترهای IR (مادون قرمز) و لیزری، تصویربرداری حرارتی و انواع طیف سنجهای نوری است. در مطلبی تحت عنوان اندازه گیری دما به روش IR و پیشرفتهای صورت گرفته در این مورد قبلاً دو مطلب منتشر شد که برای خواندن آنها می توانید اینجا و اینجا را کلیک کنید.

 

سنسورهای حراراتی در سیستم های حرارتی

سنسورهای حراراتی در سیستم های حرارتی

 

بطور کلی این دسته از سنسورهای حرارتی بر مبنای قابلیت طیف منتشر شده اندازه گیری را صورت می دهند. هرچند هنوز بکارگیری این گروه از سنسورها در صنعت به فراگیری RTDها و ترموکوپلها نرسیده است ….

اما کارآیی غیرقابل انکار آنها وقتی آشکار میشود که استفاده از انواع سنسورهای تماسی در محل مورد اندازه گیری عملاً غیرممکن میشود.

 

به عنوان مثال در صنایع ریخته گری فولاد، مس وسایر فلزات که با کوره های بزرگ مذاب سر و کار داریم، اگر چه استفاده از ترموکوپل بهمراه کابلهای ارتباطی دمای بالا امکان پذیر است

، اما سرویس، نگهداری و تعمیرات چنین سیستم کنترلی عملاً و در شرایط بهره برداری ناممکن می نماید.

 

سنسورهای حراراتی در سیستم های حرارتی

Summary
Review Date
Reviewed Item
سنسورهای حراراتی در سیستم های حرارتی
Author Rating
51star1star1star1star1star
برچسب‌ها,

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه تان را ارسال کنید :

برای اطلاع از خدمات بوتان سنتر با شماره 09195814346 تماس بگیرید

شماره انبار
بوتان سنتر