شوفاژ چگالشی و بویلر پرقدرت بوتان

  تاریخ نوشته: ۰۷ , مهر , ۱۳۹۷
دسته بندی: پکیج
    اشتراک گزاری:
شوفاژ چگالشی پرقدرت بوتان

شوفاژ چگالشی و بویلر پرقدرت بوتان:

شوفاژ چگالشی و بویلر پرقدرت بوتان : مهمترين وسايل گازسوز توليد گرما در واحدهای خانگي و تجاري، سامانه هاي گرمايشي هستند. همانطور که خود می دانید، شیوه كاركرد بويلرهاي ساده غيرچگالشي موتورخانه ها، صرفا بر اساس استفاده از گرماي محسوس سوخت است، حال آنکه در حدود ۲۰ درصد انرژي سوخت به صورت گرماي نهان بخار آب در محصولات احتراقی است …

و استفاده ای از آن در اين بويلرها نمي شود. اين یعنی، بخش قابل توجهی از انرژي سوخت در بویلرهای معمولی از طریق گازهاي خروجي دودكش موتورخانه اتلاف شده و وارد محيط مي شود.

 

چگالش و رابطه آن با موتورخانه و صنعت گرمایشی:

 

شاید از خود بپرسید که چگالش چیست؟ یا شاید با شنیدن این کلمه بیشتر به یاد تجهیزات برودتی بیافتید تا حرارتی. در ادامه رابطه این مفهوم با دیگ ها و بویلرها را نشان می دهیم.

 

شوفاژ چگالشی و بویلر پرقدرت بوتان :

 

چگالش یک فرآیند فیزیکی است و هنگامی رخ مي دهد كه دماي بخار از دماي نقطه شبنم بخار آب موجود در محصولات احتراق كمتر شود.

جالب است بدانید که اين فرآيند در صنعت گرمایشی و موتورخانه به طور معمول، بر اثر انتقال حرارت بين بخار و يك سطح سرد ایجاد می شود؛ به این صورت که گرماي نهان بخار به سطح منتقل شده و مايع چگالش مي يابد.نصب بویلر چگالشی و جایگزینی آن به جای بویلرهای معمولی در موتورخانه ها، امروزه مورد توجه بسیاری از مشتریان و کارفرمایان تاسیساتی قرار گرفته است.

 

در این مطلب، تلاش می کنیم این نوع بویلرها را معرفی کرده و به بیان خصوصیات آن بپردازیم. با ما همراه باشید.عوامل متعددی در میزان دماي نقطه شبنم براي بخار آب موجود در محصولات احتراق نقش دارند…

 

که از آن جمله می توان به فشار جزئي بخار، درصد هواي اضافه، ميزان دي اكسيدكربن موجود و ارتفاع از سطح دريا يا فشار محيط اشاره کرد. لازم به ذکر است که مقدار گرماي نهان تبخير آب در نقطه جوش ۱۰۰ درجه سانتي گراد برابر ۲۲۵۷ کیلوگرم بر کیلوژول است كه در قیاس با گرماي محسوس، مقدار قابل توجهي به حساب می آید.

 

دیگ های معمولی موتورخانه:

در ديگ هاي معمولي موتورخانه، دماي دود خارج شده از بويلر معمولا مابين ۱۲۰ تا ۲۰۰ درجه سانتي گراد است و به جهت جلوگيري از چگالش شدن گازهاي داغ خروجي از بويلر و زدودن اثر خورندگي آن ها، نمي توان دماي دود را به پايين تر از ۱۲۰درجه (نقطه شبنم دود) آورد.شوفاژ چگالشی و بویلر پرقدرت بوتان

كه در نتيجه سهم قابل توجهی از انرژي تلف می شود. توجه کنید که چگالش گازهاي داغ خروجی باعث خراب شدن پكيج و كوتاه شدن عمر مفيد آن مي گردد.

 

چنانچه دمای آب برگشتي در سيستم به میزان كافي بالا نباشد، پكيج هايی که داراي لوله فولادي و يا مسي هستند، دچار خرابي مي شوند.

به همین جهت، به دلیل عدم وجود مبدل حرارتي چگالشي در مسير گازهاي خروجي دودكش بويلرهاي ساده، اجزای تشکیل دهنده دیگ بخار معمولی به گونه ای در کنار هم فعالیت می کنند که امکان استفاده از انرژي نهان بخار آب آن وجود ندارد و اين انرژي عملا هدر مي شود.

دیگ چگالشی، انتخابی مطمئن:

 

امروزه ديگ چگالشي با بازده ۹۸ درصد به عنوان نسل جديد ديگ هاي آب گرم موتورخانه به شمار مي آيد. فناوري جدید بكار رفته در اين ديگ ها بر پایه بازيافت کردن حداكثری انرژي حرارتي محصولات احتراقی و دود خروجی با استفاده از گرماي نهان دود استوار است.

 

در بويلرهاي چگالشي به منظور كاهش تلفات مسير دودكش و بازيافت کردن حرارت نهان، يك مبدل حرارتي چگالشي در مسير دودكش موتورخانه تعبيه و نصب مي شود…

بهره گیری از مواد مقاوم به خوردگي مانند فولاد ضدزنگ در مسير خروجی دود، اين انرژي به آب انتقال پیدا کرده و بدین طریق دماي دود را تا كمتر از ۶۰ درجه سانتی گراد كاهش مي دهد..

شوفاژ چگالشی و بویلر پرقدرت بوتان:

 

كه بررسي های عملی نشان می دهد که حدود ۱۲درصدي انرژي نهان تنها ناشي از چگالش بازيافت می شود.

همانطور که در شکل زیر ملاحظه می کنید، در يك سمت مبدل چگالشی، گازهاي داغ خروجي از محفظه احتراق بويلر در جریان است ….

و در سمت ديگر آن آب سرد برگشتي به پكيج جریان می یابد. انتقال حرارت از گاز به آب از يك طرف باعث كاهش دماي گازهاي ورودي به اتمسفر و به تبع آن، بازيابی گرماي محسوس می گردد و از سويی ديگر با ایجاد فرآیند چگالش بخار آب موجود در آن سبب بازيافت گرماي نهان مي شود.

شوفاژ چگالشی و بویلر پرقدرت بوتان

Summary
Review Date
Reviewed Item
شوفاژ چگالشی و بویلر پرقدرت بوتان
Author Rating
51star1star1star1star1star
برچسب‌ها:

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه تان را ارسال کنید :

برای اطلاع از خدمات بوتان سنتر با شماره 09195814346 تماس بگیرید

شماره انبار
بوتان سنتر