عوامل موثر در انتخاب رادیاتور بوتان

  تاریخ نوشته: ۰۸ , مهر , ۱۳۹۷
دسته بندی: بوتان سنتر
    اشتراک گزاری:
عوامل موثر در انتخاب رادیاتور بوتان

عوامل موثر در انتخاب رادیاتور بوتان:

عوامل موثر در انتخاب رادیاتور بوتان دوستانی که قصد خرید رادیاتور بوتان دارد باید عوامل موثر در انتخاب رادیاتور بوتان را بدانند

آشنایی با انواع رادیاتور:

به طور کلی رادیاتورها گرمای خود را از طریق تابش و جابجایی به هوای اتاق پس می‌دهند و معمولا ۱/۳ گرمای خود را از طریق تابش و ۲/۳ آن را از طریق جابجایی به هوای اتاق پس می‌دهند.عوامل موثر در انتخاب رادیاتور بوتان

نحوه عملکرد رادیاتور:

در سیستم های موتور خانه که از یک موتور خانه تشکیل شده است و شامل دیگ – مشعل- پمپ- و… میشود

آب گرم میشو و به وسیله لوله کشی به رایاتور ها نصب شده در خانه میشود و سپس رادیاتور ها گرما را به محیط میدهند

سپس آب گرمای اولیه را ندارد و توسط لوله برگشت به محل اول برگشته و دوباره گرم میشود…

دمای خروجی آب ۱۸۰ و دمای وردوی ۱۶۰ میباشد…

مزایا رادیاتور پنلی:

۱- یکنواختی بیشتر در گرمایش نسبت به رادیاتورهای پره ای

۲-سطح تابش یکنواخت و گسترده و بالطبع گرمای تابشی بیشتر نسبت به انواع رادیاتور پره‌ای (هر چه سهم نوع گرمایش تابشی نسبت به گرمایش همرفتی بیشتر باشد، از نظر فیزیولوژی بدن انسان دلپذیرتر خواهد بود.)

۳- زیبایی و تناسب با اغلب طرح‌های دکوراتیو

۴-نصب یکپارچه و آب بندی خوب

۵- امکان نصب از هر طرف رادیاتور

عوامل موثر در انتخاب رادیاتور بوتان

معایب رادیاتور پنلی:

۱-بعلت استفاده از فولاد، امکان زنگ زدن و سوراخ شدگی نسبت به انواع آلومنیومی بویژه در بلند مدت وجود دارد.

۲-در صورت آسیب و سوراخ شدن پانل رادیاتور امکان تعمیر مقرون بصرفه تقریباً وجود ندارد.(کل پنل باید تعویض شود.)

۳- امکان افزایش یا کاهش ظرفیت حرارتی رادیاتور به پانل وجود ندارد. ( در چنین مواردی می توان با انشعاب از لوله رفت و برگشت شوفاژ و استفاده از پانل رادیاتور جداگانه ، ظرفیت حرارتی را افزایش داد. )

محاسبه تعداد پره های رادیاتور شوفاژ بر اساس مساحت:

پره های ردیاتور که اکثرا آلومینیومی هستند وظیفه ی انتقال گرما از لوله های زیرین را به محیط دارند و هر چه تعداد آنها بیشتر شود میزان انتقال گرما افزایش پیدا می کند. حالا به این می پردازیم که چگونه باید تعداد آنها را محاسبه کنیم و آیا نسبت خاصی بین مساحت ساختمان و تعداد و اندازه ی پره ها وجود دارد؟

در پاسخ باید گفت این نسبت به عوامل زیادی بستگی دارد و نمی تواند نسبت ثابتی باشد، چرا که اگر محیطی با هدر رفت انرژی زیادی باشد ، در آن باید از پره های بیشتری استفاده کرد، حتی اگر مساحت آن محیط کم باشد. به طور کلی عواملی که می توانند روی این قضیه تاثیر بگذارند در ادامه مطرح و بررسی می شوند.عوامل موثر در انتخاب رادیاتور بوتان

۱ -عوامل آب و هوایی:

تعیین تعداد پره های شوفاژ می تواند به طور مستقیم با نوع آب و هوای محل زندگی در ارتباط باشد. بطوری که در مناطق سرد تر مسلما به گرمای بیشتر و به طبع تعداد پره های بیشتری احتیاج است.

۲ -عوامل ساختاری ساختمان:

نوع ساختمان خود می تواند عامل مهمی در تعیین تعداد پره های شوفاژ باشد. در همین زمینه ساختمان هایی که تعداد پنجره های بیشتری دارند و منافذ هدر رفت انرژی در آنها بیشتر است مسلما برای گرم شدن به گرمای بیشتر و تعداد پره های رادیاتور بیشتری احتیاج دارند.

نوع دیوار ها، جنس ساختمان و مصالح ساختمانی، ضخامت دیوار ها و حتی رنگ دیوار ها و نوع پنجره ها نیز می توانند در این مورد موثر باشند.

۳ -ارتفاع ساختمان نسبت به کف:

هر چه ارتفاع ساختمان بیشتر باشد، ساختمان در معرض ورزش باد بیشتری قرار می گیرد و احتمال نیاز به گرمای بیشتر افزایش پیدا می کند. البته زمانی که جهت تاش نور خورشید و میزان دریافت نور خورشید بیشتر باشد این قضیه می تواند عکس شود اما به طور کلی با افزایش ارتفاع هوا سرد تر می شود و نیاز به پره های بیشتر افزایش پیدا می کند.

عوامل متعدد دیگری می توانند در محاسبه ی تعداد پره های شوفاژ تاثیر گذار باشند که از آنها می توان نوع پنجره ها(دو جداره یا تک جداره)، وضعیت موتور خانه (عایق بودن یا نبودن) ، محل موتور خانه و بسیاری عوامل دیگر را ذکر کرد.

اما چیزی که اینجا از اهمیت زیادی برخوردار است این است که چگونه از اتلاف انرژی جلوگیری کنیم و نیاز به وسایل گرمایشی را کمتر کنیم؟ برای پاسخ به این سوال به مثال زیر توجه کنید.

 

عوامل موثر در انتخاب رادیاتور بوتان

 

چندی پیش خانه ای در آلمان ساخته شد که دمای داخلی آن بدون نیاز به وسایل گرمایشی تا حدود بیست درجه سانتیگراد می رسید و این در حالی بود که دمای خارجی زیر صفر درجه بود. به نظر شما این امر چگونه ممکن است؟

اگر بخواهیم واقع بینانه نگاه کنیم ساخت چنین ساختمانی در ایران نیاز به برنامه گذاری و برنامه ریزی طولانی مدت دارد اما به هر حال ما می توانیم با توجه به فاکتور های اتلاف انرژی میزان نیاز به وسایل گرمایشی و سرمایشی را کمتر کنیم و در موقعیتی که با مشکل کمبود انرژی مواجه هستیم در راه بهبود مصرف آن صرفه جویی کنیم.

 

در هر حال تعبیه درست رادیاتورها در مناطق مشخص و بر اساس محاسبات ساختاری می تواند تاثیر زیادی در کاهش مصرف انرژی داشته باشد و حتی جا نمایی این رادیاتورها هم اهمیت زیادی دارد. در هر صورت باید با استناد به میزان مصرف خانه رادیاتورها انتخاب شوند و بعدا در صورت صرفه جویی می توان هر یک از این رادیاتور ها را از مدار خارج کرد.

حتی اگر به آن درجه از توان رسیدید که میزان اتلاف انرژی در خانه شما تا حدود زیادی کاهش یافت می توانید با مراجعه به مقاله نحوه تعویض پرده رادیاتور میزان پره ها را کاهش دهید.

فرمول محاسبه تعداد پره های رادیاتور:

در واقع اولین قدم برای محاسبه تجهیزات گرمایشی در یک محیط این است که بار گرمایی محیط را به دست بیاوریم. برای این کار علاوه بر پارامتر های بالا عوامل دیگری هم دخیل هستند. یکی از بهترین منابع برای محاسبه دقیق این موارد کتاب های هند بوک تاسیسات مکانی ساختمان هستند که می توانید تهیه و بر اساس آن اقدام نمایید.

به صورت کلی موارد زیر در تعیین این بار گرمایی دخیل هستند:

شرایط داخلی ساختمان
شرایط خارجی ساختمان
ارتفاع از کف ساختمان

میزان پرت انرژی ،با استناد به موارد فوق
طبقه مورد نظر . مثل همکف، زبقه میانی ، بالایی و …
حجم هوای ورودی به ساختمان

اثرات دودکشی یا همان میزان انتقال گرما به بالای ساختمان
نوع مصالح
تعداد نفرات ساکن و …

برای تعیین هر یک از این موارد جدول و استاندارد هایی وجود دارد. در این روش وقتی بار گرمایی محیط به دست آمد باید عدد به دست امده را بر ظرفیت حرارتی یک پره تقسیم کنید.

این ظرفیت حرارتی در هر کارخانه متفاوت است و در کاتالوگ خود رادیاتور معمولا نوشته شده است. با به دست آوردن ظرفیت حرارتی هر پره می توانید تعداد کلی پره های مورد نیاز برای محیط را به دست بیاورید.

اکنون باید پره ها را با استناد به منطقه محیط مورد نظرتان تقسیم کنید. مثلا در زیر پنجره ها و یا ورودی ها باید تعداد پره ها بیشتر و در کنار دیوارهای جانبی عقب اتاق ها کمتر باید باشند.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که اگر بار گرمایی رادیاتور ها بالاتر برود می توانید با کم کردن ورودی رادیاتور میزان گرما را کاهش دهید ولی میزان گرما را نمی توانید با تغییر در سوخت پکیج بیشتر کنید و یا پکیج را تغییر دهید تا گرما بیشتر شود. از این رو باید در محاسبات خود همیشه دست بالا را بگیرید.

بصورت کلی و با تمامی تفاسیر بالا از فرمول زیر برای محاسبه تعداد پره رادیاتور مورد نیاز استفاده می شود:

۱kw = %۸۶ kcal/h ۱kcal = ۴ btu

البته در نظر داشته باشید که بار حرارتی ۱۸ پره رادیاتور حدود ۲۲۶۰ کلول کالری به طور متوسط می باشد. که البته برای این میزان از حرارت باید دمای آب بین ۷۰ تا ۹۰ درجه باشد و دمای متوسط محیط خانه هم نباید کمتر و یا بیشتر از حدود ۱۸ درجه باشد.

البته باید این نکته را هم گوشزد کرد که انتخاب تعداد پره برای رادیاتور با تمامی این محاسبات نهایتا نیاز به دانش تجربی هم دارد. دلیل آن هم خیلی ساده است.

همیشه محیط یک دمای ثابت ندارد. همواره هوای بیرون در حال تغییر است و ورود و خروج هوا به ساختمان هم همیشه عددی ثابت را نشان نمی دهد.

از این رو برای محاسبه تعداد پره های رادیاتور برای یک واحد مسکونی شناخت منطقه جغرافیایی هم اهمیت زیادی دارد. مثلا به طور میانگین می توان برای مناطق معتدل حدود ۹۰ کیلو کالری در ساعت در هر متر مربع و در مناطق سردسیر باید حدود ۱۱۰ کیلو کالری در هر متر مربع برای یک ساختمان واقع در طبقه وسط در نظر گرفت.

 

توضیح ساده تر اینکه مثلا اگر برای خانه ای ۱۰۰ متری در تهران که در طبقات میانی است قصد انتخاب رادیاتور پره ای داریم باید برای این ۱۰۰ متر مربع با حدود ۳ متر ارتفاع سقف ۹۵۰۰ کیلو کالری با در نظر گرفتن فرمول ۹۵*۱۰۰ و برای هر ساعت در نظر بگیریم.

 

عوامل موثر در انتخاب رادیاتور بوتان

 

برای تامین این نیاز باید یک حوله خشک کن ۷۰۰ کیلو کالری در حمام و رادیاتورهایی با ظرفیت حرارتی ۱۲۵کیلوکاری در سایر نقاط خانه با تقسیم بر تعداد مورد نیاز انتخاب شود. به شکل زیر:

۹۵۰۰-۷۰۰=۸۸۰۰

با توجه به اینکه ۷۰۰ کیلو کاری در ساعت را حوله خشک کن تامین می کند باید ۸۸۰۰ کیلو کالری هم توسط سایر رادیاتور ها تامین شود. برای این منظور همانگونه که توضیح دادیم میزان و بار حرارتی ۱۲۵ کیلو کالری نیاز خانه است پس به شکل زیر تعداد پره ها محاسبه می شود:

۸۸۰۰/۱۲۵=۷۰ پره

در نتیجه جدای از موضوع حوله خشک کن باید ۷۰ پره رادیاتور در این محیط داشته باشیم تا به ظرفیت حرارتی ۱۲۵ کیلوکالری به راحتی دست پیدا کنیم.

 

حالا اگر طبقه اول یا همکف بودید و یا طبقه آخر بودید به این میزان ۱۰ درصد اضافه کنید.

عوامل موثر در انتخاب رادیاتور بوتان

Summary
Review Date
Reviewed Item
عوامل موثر در انتخاب رادیاتور بوتان
Author Rating
51star1star1star1star1star
برچسب‌ها:, ,

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه تان را ارسال کنید :

برای اطلاع از خدمات بوتان سنتر با شماره 09195814346 تماس بگیرید

شماره انبار
بوتان سنتر