نکات حیاتی جهت نصب دودکش پکیج بوتان

  تاریخ نوشته: ۱۱ , آذر , ۱۳۹۷
دسته بندی: پکیج, قطعات پکیج
    اشتراک گزاری:
نکات حیاتی جهت نصب دودکش پکیج بوتان

نکات حیاتی جهت نصب دودکش پکیج بوتان:

 

در این مطلب قصد داریم نکات حیاتی جهت نصب دودکش پکیج بوتان را شرح دهیم:

 

چند نکته: به هیچ عنوان استفاده از لوله های گالوانیزه برای دودکش پیشنهاد نمی شود زیرا لوله های گالوانیزه درزدار هستند و نسبت به لوله های استیل عمر کوتاه تری دارند و به علت آنکه دود با شدت به نقطه ای تقریباً ثابت ازدرون لوله برخورد می کند و براثر سرد و گرم شدن لوله، بخار حاصل از احتراق حالت اسیدی، بخود می گیرد و می تواند خیلی سریع در لوله خورندگی ایجاد نماید و آنرا سوراخ نماید.

 

لوله های گالوانیزه درزدار هستند و ممکن است بین درزها به مرور زمان یا بر اثر خم شدن، شکافی ایجاد گردد و موجب خسارت گردند. اما درز دودکشهای استیل، بطور کامل جوشکاری شده اند.

لوله های گالوانیزه در هم جفت می شوند و بدون اتصال به یکدیگر محکم می شوند و ممکن است بر اثر ضربه لق بشوند و یا جدا شوند ولی لوله های استیل جای پیچ دارند و به راحتی از یکدیگر جدا نمی شوند.

 

طبق استاندارد اروپا (۴۸۳ EN ) جنس لوله دودکش برای پکیج های محفظه بسته یا فن دار، باید از نوع استیل باشد. ولی متاسفانه بسیاری از سودجوها و یا مردمی که آگاهی کافی از خطرات احتمالی استفاده از دودکش های گالوانیزه را ندارند برای صرفه جویی، از این نوع لوله ها استفاده می کنند و این امر ممکن است باعث بروز فاجعه شود.

 

نکات حیاتی جهت نصب دودکش پکیج بوتان

نکات حیاتی جهت نصب دودکش پکیج بوتان

 

بنابراین باید این فرهنگ را فراگیر نمود که همانطور که به نوع پکیج و کارآیی آن اهمیت می دهیم باید نسبت به نصب دودکش سالم و ایمن نیز ارزش قائل شویم زیرا عدم خروج دود برابر با بروز یک حادثه می باشد. همانطور که برای کاهش مصرف و صرفه جویی ارزش قائل هستیم برای جان خود نیز همین اهمیت را قائل باشیم.

 

برای جلوگیری از برگشت قطرات کندانس و یا آب به دستگاه پکیج، و جلوگیری از آسیب دیدگی آن، باید لوله دودکش پکیج های فن دار با دو درجه شیب منفی نسبت به پکیج نصب گردند. تقریباً به ازای هر متر طول دودکش، باید ۲ میلیمتر به سمت پایین قرار گیرد.(در شرکت های مختلف شیب منفی از ۲ تا پنج میلیمتر ب زیه ازای هر متر دودکش در نظر گرفته می شود)

 

در غیر اینصورت اگر دودکش کلاهک H نداشته باشد، آب باران می¬تواند مستقیم وارد پکیج شود و به فن و دستگاه آسیب وارد نماید.
دودکش در پکیج های بدون فن، باید با شیب مثبت نسبت به پکیج، نصب گردد. دود در حالت طبیعی همیشه رو به بالا حرکت کند و تمایلی به حرکت در سطح افق و یا شیب منفی ندارد.

 

برخی از صاحب نظران پیشنهاد می دهند که اگر در پکیج بدون فن، یک متر لوله با قطر ۱۵ به صورت افقی کشیده شود باید حداقل سه متر به طول لوله دودکش در پشت بام اضافه شود و اگر قطر لوله دودکش ما ۱۰ سانتی متر باشد به ازای یک متر لوله افقی باید ۶ متر به طول لوله دودکش در پشت بام افزوده شود.

برچسب‌ها:, ,

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه تان را ارسال کنید :

برای اطلاع از خدمات بوتان سنتر با شماره 09195814346 تماس بگیرید

شماره انبار
بوتان سنتر