چگونه عمر پکیج خود را طولانی کنیم؟

  تاریخ نوشته: ۱۶ , مهر , ۱۳۹۷
دسته بندی: Uncategorized
    اشتراک گزاری:
چگونه عمر پکیج خود را طولانی کنیم?

چگونه عمر پکیج خود را طولانی کنیم؟

 

چگونه عمر پکیج خود را طولانی کنیم؟ اولین وبهترین کار : بازدید فصل به فصل سرویسکار مجاز ( اول مهر ماه و اواخر اسفند ماه ) با شروع فصل سرما و پایان سرماست. چرا که نیاز به توان هایی مختلفی در فصول احساس میشود.

دوم:  استفاده از سختی گیر های مجاز و مرغوب آب برای دستگاه می باشد که تاثیر بسزایی در هزینه های ناشی از تعمیر پکیج شوفاژی خواهد داشت.

سوم استفاده از صافی برگشت در مسیر برگشت رادیاتورها

ویژگی های مثبت دستگاه #پکیج_شوفاژ_دیواری توانسته است نظر مصرف کنندگان و سازندگان را در انتخاب یک سیستم گرمایشی مناسب برای واحد های مسکونی و یا حتی تجاری به خود جلب نماید. قیمت مناسب، استقلال در مصرف برای هر واحد، مصرف انرژی کمتر (نسبت به سیستم موتورخانه مرکزی)،

 

چگونه عمر پکیج خود را طولانی کنیم؟

 

عدم اشغال فضای زیاد، امکان دسترسی آسان و سریع به دستگاه جهت بازدید های دوره ای و تنظیمات، نصب سریع، آسان، پایین بودن هزینه های نگهداری و تعمیر دلیل این انتخاب است. در کنار تمامی این ویژگی های مثبت، این دستگاه نیز دارای نقاط ضعفی است.

 

نمی تواند به طور همزمان تامین کننده آب گرم بهداشتی و آب گرم مدار گرمایشی باشد.

 

یکی دیگر از مشکلات استهلاک بالای این دستگاه است؛

به طوری که لازم است تا در بازه های زمانی شش ماهه مورد بازدید کارشناس مربوطه قرار گیرد تا در صورت نیاز قطعات معیوب تعویض گردد.

 

تولید کنندگان طولانی ترین زمان استفاده از این دستگاه را ۱۰ سال معین کرده اند؛ هر چند با رعایت نکاتی می توان زمان بهره برداری از این دستگاه را افزایش داد…

 

رعایت این نکات ساده، ضمن افزایش طول عمر دستگاه، به عملکرد مناسب آن و کاهش مصرف انرژی که رضایتمندی مصرف کننده را در پی خواهد داشت؛ کمک می نماید.

 

اما سوالی که مطرح می شود این است که باید چه نکاتی را در هنگام استفاده از پکیج رعایت نمود؟

 

۱- تنظیم درجه آب مدار بهداشتی:

یکی از عادات بد برخی از مصرف کنندگان در هنگام استفاده از آب گرم، تنظیم میزان دمای دلخواه به کمک باز و بسته کردن شیر آب سرد می باشد. بطوری که آب گرم را باز نموده و اگر دمای آب بیشتر از دمای مورد نظر باشد؛

 

چگونه عمر پکیج خود را طولانی کنیم؟

 

شیر آب سرد را باز کرده و دمای آب خروجی از شیر را کاهش می دهند؛ که این کار کاملا غلط است. زیرا که سیستم گرمایشی برای افزایش دمای آب گرم، انرژی بیشتری مصرف می نماید…

 

و همچنین باز شدن آب سرد و آب گرم به صورت همزمان به منزله مصرف بیشتر آب خواهد بود.

لازم است دمای آب گرم بهداشتی را به گونه ای تنظیم کرد که در زمان باز کردن شیر آب گرم تا آخرین مقدار، دمای آب، دمای مطلوب مورد نظر باشد.

 

۲- تنظیم درجه آب مدار بهداشتی:

 

برخی از مصرف کنندگان میزان دمای آب گرم مدار گرمایشی را بیش از نیاز خود تنظیم می نمایند و در زمانی که دمای محیط بسیار بالا می رود، اقدام باز نمودن پنجره ها و یا درب واحد می کنند؛ که این کار علاوه بر هدر رفتن میزان زیادی انرژی، می تواند به دستگاه #پکیج_شوفاژ_دیواری نیز آسیب برساند…

 

چگونه عمر پکیج خود را طولانی کنیم؟

 

زیرا لازم است تا دستگاه مدت زمان طولانی تر و مصرف سوخت بیشتری داشته باشد تا بتواند دمای مورد نظر مصرف کننده را تامین کند.

 

۳- استفاده از تجهیزات گرمایشی مناسب و استاندارد:

 

آب گرم در مدار گرمایشی وظیفه گرم کردن محیط را به کمک تجهیزات گرمایشی نظیر رادیاتور ها، لوله کشی گرمایش از کف و یا حتی داکت اسپیلت دارد و با عبور از این تجهیزات، دمای خود را به محیط منتقل می کند.

 

انتخاب نادرست تعداد پره های رادیاتور، اجرای نادرست و غیر اصولی سیستم گرمایش از کف، استفاده از سیستم داکت اسپیلت نا سازگار با دستگاه  و یا استفاده از تجهیزات غیر استاندارد،

 

می تواند به دستگاه  آسیب وارد کند. لذا لازم است مصرف کنندگان در هنگام خرید تجهیزات، حتما با کارشناسان مربوطه بوتان سنتر  مشاوره های لازم را صورت داده و از مجریان مجرب برای اجرا استفاده نمایند.

 

۴- استفاده از دودکش و سیستم تامین هوای مناسب:

 

در هنگام عملکرد دستگاه لازم است محصولات احتراق به سرعت و به صورت کامل از دستگاه خارج شده و بلافاصله هوای تازه کافی، خلا ایجاد شده را پوشش دهد.

 

چگونه عمر پکیج خود را طولانی کنیم؟

 

در صورتی که دودکش، غیر استاندارد اجرا شده باشد و هوای لازم برای اشتعال پکیج فراهم نشود؛ گاز در پکیج ناقص می سوزد و علاوه بر تهدید سلامت جانی مصرف کنندگان، به دستگاه  نیز آسیب وارد می کند.

 

۵- کاهش سختی آب و جلوگیری از رسوب گذاری:

تنظیم میزان سختی آب مناطق مختلف به عهده سازمان آب می باشد و از عهده مصرف کننده خارج است اما مصرف کنندگان می توانند به کمک فیلتر های موجود در بازار این میزان سختی را کاهش دهند.

 

استفاده از فیلتر های پلی فسفات و مغناطیسی در مسیر آب سرد ورودی می تواند به کاهش میزان سختی آب کمک کند. البته لازم است از سختی گیر استاندارد استفاده گردد و در بازه های زمانی لازم، این فیلتر ها تعویض گردد.

 

 

همچنین ممکن است آب سرد برگشتی از مدار بسته گرمایشی، رسوباتی را به همراه داشته باشد؛ که اتصال فیلتر در مسیر ورودی این آب سرد به پکیج، می تواند از ورود رسوبات به مبدل دستگاه جلوگیری کرده و مانع سوراخ شدن آن گردد. این فیلتر ها نیز باید در بازه های زمانی منظم بازدید شده و در صورت نیاز تمیز گردند.

 

لازم به ذکر است رعایت نکات شماره ۱ و ۲ بیشترین تاثیر را در جلوگیری از رسوب گرفتگی دستگاه دارد، زیرا که میزان رسوب گذاری در دمای بیش از ۵۰ درجه سانتیگراد به صورت تصاعدی افزایش می یابد.

 

۶- جلوگیری از یخ زدگی:

 

در زمان استفاده از دستگاه #پکیج_شوفاژ_دیواری در فصول سرد سال، ممکن است دمای هوای محل نصب پکیج کاهش یابد، که در صورت نصب دستگاه در محیط های باز نظیر بالکن و پاسیو، این میزان بسیار بیشتر خواهد بود.

 

برای جلوگیری از یخ زدن آب موجود در دستگاه، سیستمی به نام سیستم ضد یخ ضدگی یا Antifreeze (آنتی فریز) طراحی شده است.

 

عملکرد این سیستم به گونه ای است که در زمانی که دمای آب موجود در دستگاه، به کمتر از ۷ درجه سانتیگراد می رسد،

 

دستگاه شروع به کار کرده و ضمن روشن شدن پمپ دستگاه، مبدل حرارتی نیز به مدت زمان ۲۰ ثانیه شروع به کار می کند. سیستم ضد یخ زدگی پکیج فرمان خود را از برد الکترونیکی دستگاه می گیرد و در صورتی که دستگاه به برق متصل نشده باشد، به هیچ وجه سیستم ضد یخ زدگی و دیگر سیستم های ایمنی عمل نخواهند کرد.

 

در صورتی که تصمیم به خاموش کردن #پکیج_شوفاژ_دیواری برای مدت زمان طولانی گرفته شده باشد؛ لازم است تمام آب موجود در مدار آب بهداشتی و گرمایشی تخلیه گردد تا از یخ زدگی در لوله ها و داخل دستگاه جلوگیری شود.

۷- حفاظت از پمپ:

 

پمپ دستگاه پکیج به گونه ای طراحی شده است که بتواند برای مدت زمان نا محدود و مادام العمر کار کند؛ ولی این تنها در صورت رعایت شرایط استاندارد استفاده میسر خواهد بود.

 

این نکات شامل جلوگیری از خالی بودن مدار آب گرمایشی، جلوگیری از ورود نا خالصی ها و رسوبات به داخل هوزینگ پمپ و خاموش نبودن پمپ دستگاه برای مدت زمان بیش از ۲۴ ساعت است.

 

البته تمامی دستگاه های موجود در بازار، دارای سیستم ضد گریپاژ پمپ هستند و در صورتی که دستگاه در مدت ۲۴ ساعت شروع به کار نکند و یا دمای آب موجود در آن به کمتر از ۱۰ درجه سانتیگراد برسد؛ پمپ دستگاه برای مدت زمان ۲۰ ثانیه روشن می شود.

 

رعایت نکات فوق ضمن کمک به عملکرد بهتر دستگاه موجب افزایش طول عمر دستگاه نیز خواهد شد.

 

اما به طور حتم برخی از قطعات دستگاه دچار فرسودگی و ایراد شده و نیازمند تعمیر یا تعویض خواهند بود. در چنین مواقعی باید از دفتر خدمات پس از فروش شرکت سازنده و سرویس کاران مجاز کمک گرفته شود و حتما از سلامت قطعات تعویض شده اطمینان حاصل گردد.

 

تمامی مصرف کنندگان  باید توجه داشته باشند که حدالامکان دستگاه خود را خاموش نکرده و مانع از ورود آب و گاز به دستگاه خود در زمان عدم استفاده از آن نشوند تا سیستم های ایمنی بتوانند به درستی وظیفه خود را انجام دهند.

 

در صورت تصمیم به عدم استفاده در مدت زمان طولانی نیز لازم است سرویس کاران مجاز اقدامات لازم را صورت دهند تا از آسیب رسیدن به دستگاه جلوگیری گردد.

 

چگونه عمر پکیج خود را طولانی کنیم؟

Summary
Review Date
Reviewed Item
چگونه عمر پکیج خود را طولانی کنیم؟
Author Rating
51star1star1star1star1star
برچسب‌ها

بدون دیدگاه


دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه تان را ارسال کنید :

برای اطلاع از خدمات بوتان سنتر با شماره 09195814346 تماس بگیرید

شماره انبار
بوتان سنتر